ORGAZM OLAMAMA


Kadınların orgazm olamamasına anorgazmi adı verilir ve evli çiftler arasında ,özellikle kadında bazen ciddi psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Anorgazmiye daha çok genç yaşta rastlanmaktadır. Orgazm olamama evlilik sorunlarına,depresyona ve cinsel soğukluğa sebep olabilmekte ve beraberinde cinsel istek ve uyarılma bozukluğu da bulunabilmektedir.

Kadınlar kendi bedenlerini, haz noktalarını ve özelliklerini daha iyi tanıyıp, eşlerine tanıttıkça bu durumu daha yoğun yaşayabilirler. Yurt dışında yapılan bir çalışmaya göre 35 yaş üzerinde evli kadınlar arasında hiç orgazm yaşamayanlar % 5 oranında bulunmuştur. Başka bir çalışmada ise kadınların % 46’ si orgazma ulaşmakta güçlük çekerken, % 15 oranında orgazm olamamaya rastlanmıştır.

Bazı kadınlar, bazı özel durumlarda, orgazm oldukları halde, koşullar değiştiğinde orgazma ulaşamazlar. Çok sayıda kadın kendi kendine uyarma, eşinin elle veya oral uyarması veya vibratör kullanarak orgazm olabildikleri halde, sadece penis-vajen ilişkisiyle orgazma ulaşamazlar. Bu gibi durumlar hastalık olarak ele alınmamalı, normal cinsel davranış sınırları içinde kalan bir varyasyon olarak kabul edilmelidir. Ancak kadın, bu cinsel davranışının değişmesini istiyorsa yardım önerilmelidir.

Orgazm olamamanın en sık sebepleri nedir?

Orgazm olamamanın çok sayıda sebebi vardır. En sık sebepleri;sosyokültürel yapı,aile içindeki kısıtlamalar ve yasaklamalar,cinsel bilinçsizlik,aşırı dinsel inanışlar ve erkeğe ait erken boşalma,sertleşme sorunu gibi problemlerdir.Bu duruma yol açabilecek diğer faktörler arasında hamile kalma korkusu, eşi tarafından reddedilme korkuları, vaginaya zarar gelebileceği endişesi, erkeklere karşı düşmanca tavırlar, cinsel dürtülere karşı kendini suçlu hissetme sayılabilir. Bu durumdaki bazı kadınlarda cinsel ilişki esnasında karın alt bölgelerinde ağrı, cinsel bölgelerde kaşınma ve akıntı, gerginlik, bitkinlik yakınmaları bulunabilmektedir

Orgazm bozukluklarının çok azında altta yatan organik bir sebep bulunabilmektedir. En sık karşımıza çıkan sebepler diyabet, alkolizm, nörolojik bozukluklar ve psikiyatrik ilaçların kullanımıdır.

Orgazm olamamanın tedavisi var mıdır?

Psikolojik danışma orgazm problemlerinde yardımcı olabilmektedir.Bu tür yakınmaları olan kadınlar, tek başlarına veya eşleri ile birlikte, orgazm olmasını önleyen faktörlerin neler olduğunu belirlemeye çalışmalıdırlar. Bu faktörler yorgunluk, başka duygusal bozukluklar, cinsel ilişkide bulunmak istemediği halde zorlanma veya eşinin cinsel fonksiyon bozukluğu olabilir. Kadına gereksinimlerini eşine daha iyi anlatması, sorunu nedeniyle endişelenmemesi, başarmaktan çok, duygularına önem vermesi ve istemli kas kasılmalarını artırması öğütlenebilir.Kegel egzersizleri orgazm problemi olan kadınlarda ciddi faydalar sağlamakta olup kadınlara öğretilmelidir.

Cinsel pozisyonlardaki değişiklikler orgazm olmada yardımcı olabilmektedir. Orgazm bozukluklarında "kadının üstte" olduğu pozisyonlar önerilebilir. Bu pozisyon klitorisin penis tarafından daha çok uyarılmasına ve kadının hareketlerini daha iyi kontrol edebilmesine olanak sağlar. Ayrıca, "köprüleme"de yararlı bir teknik olabilir."Köprüleme", başarılı olan cinsel uyarı tekniğinin istenen teknikle birlikte kullanılarak vücuda istenen teknikle orgazm gerçekleştirmenin öğretilmesidir. Örneğin, elle uyarma ile orgazm olduğu halde penis-vajen ilişkisinde bunu başaramayan kadınlara, düzenli olarak bu iki tekniğin birlikte uygulanması önerilir.

Orgazm problemi yaşayan kadınlar ne yapmalıdır?

Orgazm problemi kadını rahatsız ediyor ve cinsel yaşamını olumsuz etkiliyor ise tedavi edilmelidir. Unutulmamalıdır ki ,orgazm fizyolojik ve psikolojik bir süreçtir. Kadının orgazm olmasını engelleyebilecek bir anatomik bozukluk, mutlaka daha ciddi sorunlara da yol açacağı için fark edilmemesi mümkün değildir. Kadının orgazm olamaması, sıklıkla sevişme sırasında klitorisin uygun şekilde ve yeterli süre uyarılmamasından kaynaklanır. Sevişme tekniğinden kaynaklanmayan psikolojik kaynaklı orgazm sorunları, görece daha seyrektir. Uygun cinsel birleşme olmasına rağmen anorgazmi devam ediyor ise tedavisi için cinsel fonksiyon bozuklukları merkezlerine başvurmak gerekecektir.Yapay Kizlik Zari Üreticiden Bekaretzari.com ile Türkiye'ye ihrac edilmektedir.Japon malidir.Diger sitelerde satilan çin mali ürünler tavsiye edilmez.Bu site disinda baska yerde satisimiz yoktur.YAPAY KIZLIK ZARI Türkiye Anlasmali Saticisi. www.bekaretzari.com bekaretzari@gmail.com
Whatsapp Iletisim